O Elišce

    chci Vás požádat o pomoc pro moji šestiletou dceru. Po pětiletém snažení a na jeden jediný pokus se po IVF (umělém oplodnění) ve 38. týdnu těhotenství narodila krásná holčička, které jsme dali  jméno Eliška. Zdravě vyvíjející  Eliška se v roce pokoušela o své první krůčky, ale neúspěšně, nepouštěla se nábytku a postupně začíná stát na špičkách.  Po odeslání na neurologii a kolotoči vyšetření nám byla v roce a půl diagnostikována DMO (dětská mozková obrna) spastická diparéza, psaná i kvadraparéza, jelikož i ruce jsou trochu pomalejší, ale po mentální stránce jsme v pořádku. Dodnes mě nikdo nevysvětlil, co se stalo a proč u mé dcery k DMO došlo, když se narodila zdravá.

    Eliška neudrží rovnováhu, sama nechodí, pouze za pomoci jiné osoby nebo chodítka, leze po čtyřech nebo sedí v tureckém sedu a bohužel i hůře mluví. V příštím roce Eliška nastoupí do školy, ale zatím navštěvuje školku s integrací mezi zdravé děti s asistentem pedagoga, který jí celou dobu pomáhá, zatím co já jsem na zkrácený úvazek v práci. Všichni si na sebe rychle zvykli a učí se společně novým věcem, jen Eliška má více povinnosti (cvičí, posiluje, učí se logopedii i motorice - pro ni důležité věci), do školky jezdí ráda a je tam šťastná.

   Navštěvujeme hodně lékařů v Plzni, Praze i Brně. Cvičíme 6xdenně speciální metodu FPIT, MUDr. Živného, rehabilitujeme jak v centru Ranné péče tak i soukromě, jezdíme na hipoterapii i na tříkolce Loped, jezdíme plavat. Byly jsme na foniatrické klinice v Praze, kde jsme se učily speciální masáže obličeje a pusy, máme zjištěnou expresivní poruchu řeči.  Jezdíme i do lázní na měsíční rehabilitace.

    Už rok a půl dcera jezdí na mechanickém vozíku, který se naučila dobře ovládat a cítí se více samostatnější. Na její malý věk, prodělala aplikaci botulotoxinu a na podzim minulého roku operaci achillových šlach s měsíční sádrovou fixací. I přes mé obavy a strach, se operace povedla a my jsme mohly nastoupit na rozcvičení do sanatoria v Klimkovicích a projít speciální metodou KLIM-THERAPY, která Elišce po operaci  moc pomohla.  Z velkým úspěchem  a zlatou odměnou, zvládla v březnu 2014 čtrnáctidenní pobyt v ADELI Centru v Piešťanech, kde hodně posilovala a udělala i své první krůčky,  vyzkoušela i hyperbarickou komoru.  Eliška by si přála zvládnout  znovu tyto rehabilitace, které jí moc pomohly, ale bohužel si to z finančních důvodů nemohu dovolit.  

   Když Elišce nebyly ještě ani tři roky, její otec nás opustil, má minimální zájem a neplatí alimenty, které vymáhám soudně. Finanční problémy, do kterých nás dostal, jsme museli řešit prodejem bytu, nového auta a všeho co jsme měli. Dodnes splácím nemalé dluhy i já, které na mě přešly z již ukončeného manželství. Díky rodičům, kteří si nás vzali k sobě, se snažím vše vybudovat znovu a zároveň hledám pomoc pro Elišku. Bohužel nemám dost finančních prostředků pro její další v jejím věku důležité rehabilitace. Dcera je bojovnice a tak i já hledám řešení, cestu a pomoc,  abych jí mohla dát co nejvíce a ona byla šťastnou holčičkou.

   Chci Vás poprosit za Elišku a i za mě o jakoukoliv  finanční pomoc a zároveň děkuji, pokud se tak rozhodnete.

  

                                                                                                                        Kateřina Svobodová

Děkuji moc, pokud se rozhodnete nám pomoci.

S přáním pěkného dne Kateřina a Eliška Svobodovi